Kuidas teenida oma maa uusmetsastamisega lisatulu

Uusmetsastamise projekti ülevaade

Juba üle 120 Eesti maaomaniku on Arbonicsiga koostöös oma maal uusmetsastanud ning teenivad tulevikus süsinikukrediitidelt tulu. Liitu sinagi. Alusta siit, tellides oma maale tasuta analüüs. Või loe edasi, kuidas see täpsemalt käib.

Mis on uusmetsastamine?

Uusmetsastamine on uue metsa istutamine maale, mida ei ole viimase paarikümne aasta jooksul metsastatud. See erineb metsa uuendamisest ehk taasmetsastamisest, mis hõlmab istutamist aladele, kus mets on maha raiutud või muul viisil hävinud (nt tulekahju tõttu).

Seega on uusmetsastamiseks sobivad alad mittemetsamaad, näiteks vanad söötis karjamaad. Uusmetsastamine loob maaomanikule võimaluse teenida süsinikutulu tänu süsinikukrediitide.

Miks saab uusmetsastamise eest süsinikukrediite ja seega süsinikutulu?

Puud seovad kasvades süsinikdioksiidi (peamine kasvuhoonegaas) oma biomassi, muutes metsad oluliseks süsinikusidujaiks ja seejärel süsinikulaoks. Kui uusmetsastamise käigus tekkinud süsiniku sidumine on mõõdetud, tõestatud ja vastab teatud kriteeriumitele saavad sertifiseerijad väljastada iga tonni mõõdetud süsiniku kohta ühe süsinikukrediidi.

Uusmetsastamise projektis osalevad maaomanikud saavad seejärel müüa süsinikukrediite ettevõtetele või organisatsioonidele, kes soovivad kompenseerida oma kasvuhoonegaaside heitkoguseid ehk jalajälge.

blog-gif-ee-v2.gif

Miks peab uusmetsastamise projekte sertifitseerima?

Projektide sertifitseerimine ja verifitseerimine kolmandate osapoolte poolt on vajalik, et krediite tunnustatakse kvaliteetsetena, mis omakorda tõstab nende hinda. Sertifitseeritud ja sertifitseerimata süsinikukrediitide hinnaerinevus võib olla kuni kümnekordne. Arbonics teeb koostööd Verraga, mis on maailma suurim süsinikukrediitide standard. Loe rohkem Verra ja teiste verifitseerimisteenuste osutajate kohta siit: "ABC: mis on Verra ja Gold Standard ning miks nad on olulised?".

Miks taasmetsastamise eest süsinikukrediite ei saa?

Süsinikukrediitide müüakse vabatahtlikul süsinikuturul (vt ka: „ABC: mis on vabatahtlik süsinikuturg?") ning süsinikukrediite ostes ootavad ostjad ehk ettevõtted, kes soovivad oma jalajälge kompenseerida, teatud kvaliteeti. Näiteks kui istutad 5 ha mittemetsamaale praegu uue kasemetsa, võid järgmise 30 aasta jooksul teenida süsinikukrediitidelt 112 500 eurot (eeldades 50 eurost krediidihinda).

Üks kvaliteedimärk on, et tegevus peab olema lisanduv ehk metsa istutamisel on tekkinud uus süsiniku sidumine. Metsa uuendamist pärast kavandatud raiet ei loeta tavaliselt lisanduvaks ehk see ei tekita süsinikusidumise vaates lisandväärtust ning seetõttu ei saa selle eest teenida süsinikukrediite.

Uusmetsastamine on lisanduv ja sertifitseeritud uusmetsastamise süsinikukrediitidele on turul nõudlus. Lisaks atmosfäärist süsiniku eemalamisele on uusmetsastamisel ka palju muud väärtust, pakkudes uut elukeskkonda, parandades vee kvaliteeti ning annades kasu kohalikele kogukondadele.

Kuidas toimib Arbonicsi uusmetsastamise projekt?

Teoreetiliselt võib iga maaomanik ise uusmetsastamisprojekti alustada ja selle sertifitseerimisega tegeleda, kuid see protsess on tülikas (võtab aega kuni 18 kuud) ja kulukas (Verra ning teiste sertifitseerijate ja asjakohaste organisatsioonidega otse suhtlemine võib maksta üle 50 000 euro). Arbonics muudab protsessi lihtsamaks ja taskukohasemaks, koondades mitu maaomanikku kokku ühte projekti ja hallates kogu paberimajandust ise.

Lisaks hoolitseb Arbonics süsinikukrediitide andmepõhiste mõõtmisplaanide koostamise ning süsinikuarvutuste ja kontrollimiste läbiviimise eest. Arbonics osutab neid teenuseid ilma ettemaksuta, võttes tasuks 10-20% loodud krediitidest.

Mida teha, kui soovid oma maal uusmetsastada ja süsinikutulu teenida?

  1. Mõtle kas Sul on maid, kuhu Sul on õigus istutada? Pea meeles, et maa ei tohi olla registreeritud kui metsamaa!

  2. Võta meiega ühendust ja jaga maa katastrinumbreid, et kontrollida oma maa sobivust uusmetsastamiseks. Meie süsinikutulu analüüs teeb kiiresti kindlaks, kas maa sobib uusmetsastamiseks.

  3. Sobivale maale koostame tasuta süsinikutulu analüüsi Soovitame puuliike, mida sobib istutada, ning prognoosime süsinikutulu süsinikukrediitidest.

  4. Lepime kokku istutusplaani ja sõlmime lepingu.

  5. Istuta puud ja hoolda oma uut metsa. Meie hoolitseme seotud süsiniku mõõtmise ja kontrollimise eest, et krediidid saaks sertifitseeritud ning kvaliteedimärgi külge. Hoiame sind kursis, millal krediidid ning tulu Sinuni jõuab.

  6. Teeni süsinikutulu. Esimesed krediidid saabuvad viis aastat pärast kui puud on jõudnud piisavalt kasvada, aga tulu võib Sinuni jõuda juba enne seda kui teeme krediitide eelmüüki.

UUSMETSASTAMISE ÜLEVAADE
  • Metsamajandusliku tegevuse liik: istutamine, metsahooldus, metsa raiumine raieringi lõpus (lubatud aga mitte kohustuslik)
  • Põhikriteeriumid: mittemetsamaa
  • Süsinikuprojekti pikkus: 40–60 aastat (olenevalt raieringi pikkusest)
  • Eeldatavad süsinikukrediidid hektari kohta: 120–345 VCU-d
  • Süsinikukrediitide eeldatav müügihind: 25–50 €/VCU
  • Istutustööd teostab maaomanik või tema valitud partner
  • Istutuskulud katab maaomanik
Kumulatiivsed süsinikukrediidid  - 1 Ha, kask, erinevad lepingupikkused

Arbonics on tehnoloogiapõhine süsiniku- ja ökosüsteemi platvorm, mis loob silla Euroopa metsa- ja maaomanike ning vabatahtlikul süsinikuturul krediite ostvate ettevõtete vahele.

Kas sa oled maaomanik? Tutvusta end siin ja me võtame Sinuga ühendust.

Jälgi meid sotsiaalmeedias: Facebook, LinkedIn ja Twitter.

Sulle võib veel meeldida